Botox uygulaması nedir?

Günümüzde yüz kırışıklıklarını gidermede kozmetik yüz girişimleri arasında en popüler yöntemdir.

Botox nedir?

Botox clostridium botulinum denilen bakteriden saflaştırılarak elde edilmiş bir toksindir, yani zehirli bir maddedir. Ancak toksin olmasına karşın, sadece tedavi bölgelerine çok küçük alanlarda ve çok az miktarlarda kullanıldığı için vüct için hiçbir ciddi yan etkisi yoktur.

Botox nasıl kullanılır?

Kırışıklığı yaratan kas içine çok küçük bir iğne ile çok az dozda Botox enjekte edilir. Bu ilaç, kas içinde sinir iletimini engellediği için kas zayıflar, kasın üzerindeki cilt gevşer ve böylece ciltteki kırışıklıklar genellikle yok olur veya yumuşar.

Botox enjeksiyonu ağrı verir mi?

Botox çok küçük iğneler ile uygulandığından iğnenin cilde girişi çok az hissedilir. İlacın verilmesinden sonra birkaç saniye hafif bir yanma olur, ancak bu da hızla kaybolur. Enjeksiyon sonrası bir genellikle rahatsızlık yoktur.

Botox nerelerde kullanılır?

En sık kaşlar arasındaki ve alındaki kırışıklıklarla göz kenarlarındaki kaz ayaklarında kullanılır. Nadiren de burun sırtı, dudaklar, çene ve boyun bantlarında da kullanılabilir.

Botox diğer yüz hareketlerini etkiler mi veya uyuşukluk yaratır mı?

Botox sinirleri etkilemediği enjeksiyon yerinde uyuşma olmaz. Ayrıca botoksun etkisi sadece enjeksiyon yerindedir. Bu nedenle diğer mimiklerle ilgili kaslar etkilenmez.

Botox etkisi ne kadar sürer?

Etki süresi genellikle 3-6 ay arasında değişir. Birkaç tedaviden sonra etki süresi 6-8 aya kadar uzayabilir.

Botox ne kadar güvenlidir?

Botox göz hastalıklarında yaklaşık 15 yıl, kırışıklık tedavisinde de yaklaşık 10 yıl başarıyla kullanılmaktadır. Kırılıklık tedavisi için kullanıldığında muhtemel yan etkileri sadece enjeksiyon alanında sınırlıdır ve geçicidir.

Bu uygulama herkese yapılabilir mi?

Botox tedavisi için çok az kısıtlama vardır. Hamileler ve nörolojik hastalığı olanlarda tedavi yapılmamalıdır.