• Prof.Dr. Fazıl APAYDIN
  • Telefon: +90 537 441 24 33
  • Adres: Cumhuriyet Bulvarı No: 127, Kültür Mah. Alsancak, 35220 Konak-İzmir, Türkiye
  • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı / Yüz Plastik Cerrahisi (Avrupa Boardu)

Botoks uygulaması nedir?

Günümüzde yüz kırışıklıklarını gidermede kozmetik yüz girişimleri arasında en popüler yöntemdir.

Botoks nedir?

Botoks(Botulinum toksin A) clostridium botulinum denilen bakteriden saflaştırılarak elde edilmiş bir toksindir, yani zehirli bir maddedir. Ancak toksin olmasına karşın, sadece tedavi bölgelerine çok küçük alanlarda ve çok az miktarlarda kullanıldığı için vüct için hiçbir ciddi yan etkisi yoktur.

Botoks nasıl kullanılır?

Kırışıklığı yaratan kas içine çok küçük bir iğne ile çok az dozda Botulinum toksin A enjekte edilir. Bu ilaç, kas içinde sinir iletimini engellediği için kas zayıflar, kasın üzerindeki cilt gevşer ve böylece ciltteki kırışıklıklar genellikle yok olur veya yumuşar.

Botoks enjeksiyonu ağrı verir mi?

Botoks çok küçük iğneler ile uygulandığından iğnenin cilde girişi çok az hissedilir. İlacın verilmesinden sonra birkaç saniye hafif bir yanma olur, ancak bu da hızla kaybolur. Enjeksiyon sonrası bir genellikle rahatsızlık yoktur.

Botoks nerelerde kullanılır?

En sık kaşlar arasındaki ve alındaki kırışıklıklarla göz kenarlarındaki kaz ayaklarında kullanılır. Nadiren de burun sırtı, dudaklar, çene ve boyun bantlarında da kullanılabilir.

Botoks diğer yüz hareketlerini etkiler mi veya uyuşukluk yaratır mı?

Botoks sinirleri etkilemediği enjeksiyon yerinde uyuşma olmaz. Ayrıca Botulinum toksin A’nın etkisi sadece enjeksiyon yerindedir. Bu nedenle diğer mimiklerle ilgili kaslar etkilenmez.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Etki süresi genellikle 3-6 ay arasında değişir. Birkaç tedaviden sonra etki süresi 6-8 aya kadar uzayabilir.

Botoks ne kadar güvenlidir?

Botoks göz hastalıklarında yaklaşık 15 yıl, kırışıklık tedavisinde de yaklaşık 10 yıl başarıyla kullanılmaktadır. Kırılıklık tedavisi için kullanıldığında muhtemel yan etkileri sadece enjeksiyon alanında sınırlıdır ve geçicidir.

Bu uygulama herkese yapılabilir mi?

Botoks tedavisi için çok az kısıtlama vardır. Hamileler ve nörolojik hastalığı olanlarda tedavi yapılmamalıdır.