• Prof.Dr. Fazıl APAYDIN
  • Telefon: +90 537 441 24 33
  • Adres: Cumhuriyet Bulvarı No: 127, Kültür Mah. Alsancak, 35220 Konak-İzmir, Türkiye
  • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı / Yüz Plastik Cerrahisi (Avrupa Boardu)

Prof.Dr. Fazıl Apaydın

Fazıl Apaydın

Prof. Dr. Fazıl Apaydın 1961 yılında İzmir’de doğmuştur. Agah Efendi İlkokulu’ndan sonra İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve ardından da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1985 yılında Tıp doktoru, 1991yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sırasıyla Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmanı, 1995 yılında yardımcı doçent, 1998 yılında doçent ve 2004 yılında profesör ünvanını almıştır ve halen aynı klinikte tam zamanlı olarak çalışmayı sürdürmektedir. 2004 yılından beri Alsancak’ta özel muayenehane de çalıştırmaktadır.

1998 yılında doçent olduktan sonra, Ege Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı içinde Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmanlık dalının önemli bir alt dalı olan “Yüz Plastik Cerrahisi” ile ilgilenmeye başlamıştır. 1999 yılında Chicago’daki Illinois Üniversitesi (University of Illinois at Chicago, UIC) K.B.B. ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı, Yüz Plastik Cerrahisi Bilim Dalı’nda 2 ay süreyle gözlemci öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Burada  kapalı teknik rinoplastinin o dönemki en ünlü hocası olan Prof. Dr. Eugene Tardy ve açık teknik rinoplastinin en önde gelen hocalarından olan Prof. Dr. Dean Toriumi’nin talebesi olma şansına erişmiştir. “Rhinobase” projesine o dönemde Chicago’da Prof. Dr. Dean Toriumi ile başlamıştır. Burun estetik cerrahisi için veri tabanı, otomatik yüz analiz programı ve resim kayıt programı olarak hazırlanan bu bilgisayar programı halen tüm dünyada kullanılmaktadır. Chicago’daki Illinois Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dallarının hocaları ortaklaşa olarak 2000, 2002 yıllarında “Burun estetik cerrahisi”; 2005 ve 2008 yıllarında da “Burun estetik cerrahisi ve Yüz Plastik Cerrahisi” ile ilgili İzmir’de 4 toplantı düzenlemişlerdir. Eğitici değeri çok büyük olan bu toplantılarda  toplam 1600 kadar meslektaşımız eğitim almıştır. Prof. Dr. Fazıl Apaydın, 2005 yılında Chicago’daki Illinois Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı, Yüz Plastik Cerrahi Bilim Dalı’nın fahri öğretim üyesi olarak onurlandırılmıştır.

2000 yılında Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi Türkiye ulusal delegesi olarak seçilmiş ve 3 yıl öncesine kadar bu görevini sürdürmüştür. 2002-2009 yılları arasında bu akademinin Internet komitesi başkanlığını yürütmüş, 2009 yılında da akademinin UEMS-ENT (European Union of Medical Specialists – Ear,Nose,Throat = Avrupa Birliği Tıp Uzmanları – Kulak-Burun-Boğaz) sorumlusu olarak görevlendirilmiştir ve halen bu görevi sürmektedir. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisinin 33. kongresini 2010 yılında Prof. Dr. Halis Ünlü ile eşbaşkan olarak Antalya’da gerçekleştirmiştir. 2013 yılında Oslo’da yapılan 36. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi Kongresi sırasında iki yıllığına bu akademinin genel sekreterliğine seçilmiştir.  2015 yılında Cannes’da yapılan 38. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi Kongresi sırasında aynı akademinin iki yıllığına bu seçilmiş başkan olarak seçilmiştir. Lizbon’da 2017 yılında yapılan 38. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi Kongresi sırasında akademi başkanlığını iki yıllığına devralmıştır ve halen bu görevi sürdürmektedir.

2001-2004 tarihleri arasında iki dönem Türk Otorinolarengoloji ve Baş-Boyun Cerrahisi Derneği  Yüz Plastik Cerrahi Çalışma Grubu başkanı olarak görev yapmış. Daha sonra 2004 yılında Yüz Plastik Cerrahi Derneği Kurucular Kurulu üyesi olmuş, 20008-2012 yılları arasında iki dönem bu derneğin başkanlığını sürdürmüştür.     2012 yılında beri de Yüz Plastik Cerrahi Derneği yönetim kurulu üyeliğini sürdürmektedir.

Yüz plastik cerrahide uluslararası düzeyde yeterliliğini sınamak için 2007 yılında Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Yeterlik Kurulu tarafından yapılan ve iki gün süren yeterlik sınavlarına Avrupa kontenjanından girerek başarıyla geçmiştir. Bu sınavı Türkiye’de başarı ile geçen ilk kişidir. Bu sınav 2013 yılından beri Avrupa Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Yeterlik Kurulu tarafından Londra’da da her yıl yapılmaktadır. Bu yeterlilik kurulun üyesi olarak 2017 yılına kadar çalışmıştır. Ayrıca bu sınavda jüri olarak görev yapmaktadır. 2013 yılında kurulan Uluslararası Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Yeterlik Kurulu’nda üye olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2017 yılında Uluslararası Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Federasyon üyeliğine Avrupa kontenjanından seçilmiştir.

Dünyanın en eski ve en prestijli burun estetik cerrahisi toplantısı iki yılda bir Amerikan Yüz Plastik Cerrahi Derneği tarafından A.B.D.’nin değişik şehirlerinde düzenlenmekte ve her yıl dünyanın her tarafından katılan ortalama 400 kadar meslektaşımız bu toplantılarda eğitim görmektedir. Prof. Dr. Fazıl Apaydın 2001 yılından bu yana her toplantıya eğitici öğretim üyesi, davetli konuşmacı ve kadavra eğitmeni olarak katılma onurunu taşımaktadır. Bu toplantıya A.B.D. dışından sınırlı sayıda hoca davet edilmekte olup bugüne kadar Türkiye’den de sadece Prof. Dr. Fazıl Apaydın davet edilmiştir. 2015 yılında Chicago’da yapılan toplantıda ABD dışından davet edilen 12 eğitmenden birisi olmuştur. Türk rinoplasti cerrahlarının uluslararası başarılarının artması sayesinde 2017 yılında başka Türk cerrahlar da bu toplantıya davet edilmiştir.

Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Amerika ve Afrika’daki birçok toplantıya burun estetik cerrahisi ve yüz plastik cerrahisi ile ilgili çeşitli konularda eğitim vermek üzere 2005 yılından beri birçok davet almıştır. Son 3 yılın üçte birini yurtdışında geçiren Prof. Dr. Fazıl Apaydın 2018 yılına 23 uluslarası toplantıya davet edilmiş, bu toplantıların bir kısmına başkanlık veya onursal başkanlık yapmıştır, 2018 yılı içinde 141 uluslarası bilimsel aktivite (konferans, ameliyat, moderatörlük, kadavra disseksiyon eğitmeni, v.b) ile olağanüstü bir aktif sene geçirmiştir.

Ege Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı 60 yıllık geçmişi ile ulusal ve uluslararası olarak çok tanınmış hocaları bünyesinde barındırmaktadır. Bu değerli akademik kadro, hastalara daha iyi hizmet vermek ve daha güçlü bir eğitim kurumu olmak için yaklaşık 20 yıl önce otoloji, rinoloji, baş-boyun cerrahisi, pediatrik KBB ve Yüz Plastik Cerrahisi alt dallarında ekipler kurmuştur. Prof. Dr. Fazıl Apaydın Yüz Plastik Cerrahisi alt dalı sorumlusu olarak çalışmaya başlamıştır. Üniversite hastanesinde rinoplasti, cilt tümörleri tedavisi, kepçe kulak ameliyatları, yüz felci rehabilitasyon ameliyatları, çeşitli rekonstrüksiyon ve doğumsal eksiklikleri düzeltme ameliyatları yapılmaktadır. Yaklaşık 10 yıldan beri Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi tarafından Ege Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı “Mükemmellik merkezi” olarak seçilerek Yüz Plastik Cerrahisi ile ilgili fellowship (bir nevi üst ihtisas) yapmak isteyen Avrupalı hekimler için bir eğitim merkezi olmuştur. Bunun yanı sıra birçok yabancı hekim kendilerini geliştirmek için ziyaretçi olarak üniversite hastanesine gelmektedir.

Evli ve  29 yaşında bir kızı olan Prof. Dr. Fazıl Apaydın çok iyi derecede İngilizce, iyi derecede Almanca ve orta derecede Fransızca bilmektedir.

Muayenehane için

Randevu alın

İletişim Formu